PIWNICA LALEK

Jest w Białymstoku miejsce, gdzie czas się zatrzymał… W podziemiach Białostockiego Teatru Lalek znajdują się pomieszczenia, w których mieszkają od lat wszystkie gwiazdy Teatru. Piwnice są wypełnione lalkami, kostiumami i maskami, których czas na scenie już się skończył. Najstarsze pochodzą z lat 60 XX wieku.

Uczniowie klasy I GR 14 czerwca mieli okazję przyjrzeć się im z bliska, oprowadzani przez pracowników Teatru – absolwentów Liceum Plastycznego w Supraślu. Opowiadali oni o procesie tworzenia lalek, tradycyjnych materiałach, innowacjach i ciekawostkach związanych z powstawaniem niektórych z nich.

Żadna lalka nigdy nie zagrała w dwóch różnych spektaklach, do każdego przedstawienia projektowane i tworzone są nowe lalki. Nad każdą z nich pracuje tak wielu ludzi, jak to konieczne, by wszystko wyszło idealnie. Przy tworzeniu wszystko jest istotne: przewidywana odległość lalki od widza, odpowiednie oświetlenie i materiały. Bardzo ważnym elementem jest również scenografia. W piwnicy możemy natknąć się na wiele fragmentów różnych dekoracji. Wiele z nich zostało wykonanych przez absolwentów naszego liceum. Sprawiają one niesamowite wrażenie iluzji rzeczywistości i nikt się nie spodziewa, że ciężkie betonowe kolumny są w rzeczywistości perfekcyjnie pomalowanym kawałkiem kartonu, a drewniany tron rzeźbiony w ornamenty jest zwykłą gąbką.

Pracownicy Teatru uwielbiają swoją pracę i polecają ją nowemu pokoleniu plastyków. Ponadto zapraszają chętnych do pracy jako wolontariusze przy tworzeniu lalek i dekoracji. To doskonała okazja, by zdobyć doświadczenie, a może nawet odkryć swoje powołanie?

Autor: Uczennica Liceum Plastycznego w Supraślu