SZTUKA TATUAŻU

Słysząc słowo „sztuka”, większość z nas myśli o malarstwie, rzeźbie i tym podobnych realizacjach. Jednak do kategorii „dzieł” zaliczają się również realizacje artystów tatuatorów. Tatuaż był obecny w życiu człowieka niemal od samego początku istnienia ludzkości. Z czasem ewoluował, był obiektem pożądania, ale też społecznego wykluczenia. Ozdabiał ciało, ale, niestety, był też narzędziem brutalnych poczynań dyktatorów. W starożytnej Grecji tatuaże były oznaką swoistej godności i szlachetności, zaś w Chinach w latach 100 – 300 p.n.e. tatuowano wojowników. Z biegiem czasu, gdy plemiona zaczęły się przekształcać w miasta, ludzie nie potrzebowali już wzorów na ciele do oznaczania swojej pozycji społecznej. Wówczas tatuaże zaczęły się kojarzyć z wyrzutkami społecznymi, skazańcami i niewolnikami. W Europie sztuka tatuowania pojawiła się stosunkowo późno i nie przywodziła na myśl nic pozytywnego, ponieważ głównymi „nosicielami” tatuaży byli więźniowie.

Słowo „tatuować” prawdopodobnie wywodzi się z wyspy Tahiti, rozumiane jest jako „znakować”. Wykonywanie tatuaży tysiące lat temu wyglądało zupełnie inaczej niż teraz. W dzisiejszych czasach używamy sterylnych igieł i specjalnej maszynki lub metody ręcznego nakłuwania skóry igłą z barwnikiem. Gdy sztuka ta była jeszcze w powijakach, ludzie robili wzory na skórze, nacinając ją i osypując minerałami. Przez wiele lat styl tatuowanych wzorów bardzo ewoluował. Ludzkość przeszła długą drogę: od plemiennych tribali, przez oldschoolowe wzory z grubą czarną kreską i mocnym kolorem, aż po dzisiejsze tatuaże realistyczne, wykonywane z wielką precyzją. Obecnie mamy ogromną różnorodność wzorów i kolorów, a malowidła na ciele są coraz bardziej akceptowane przez społeczeństwo. Nie kojarzą się już tylko z kryminałem, a zaczynają mieć artystyczny wydźwięk.

W niektórych krajach tatuaże są zakazane częściowo lub całkowicie. Zakaz tatuowania w Korei Północnej jest oczywisty, ludzie o wolności słyszeli tam tylko przypadkiem, ale niewielu z nas wie o tym, że aby wykonywać tatuaże w Korei Południowej trzeba mieć licencję doktora medycyny (tatuowanie bez takiej licencji jest nielegalne). We Francji natomiast, od 2014 r. istnieje przepis zakazujący wykonywania tatuaży z kolorowym barwnikiem. Według francuskich naukowców kolorowy pigment przez swój niejasny skład może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka.

Współczesny odbiorca polskiej kultury może zatem dokonać swobodnego wyboru zarówno w zakresie rodzaju tatuażu, jak i nadania mu znamion sztuki.

Źródła:

http://zdrowie-i-uroda.wieszjak.polki.pl/historia-tatuazu-dlaczego-ludzie-sie-tatuuja,tatuaze-artykul,10405284.html

http://www.tvn24.pl/polska-i-swiat,33,m/zakazane-tatuaze,375731.html

https://www.youtube.com/watch?v=tEUWBlUuUHU

Autor: Uczennica Liceum Plastycznego w Supraślu